Sołectwo Jodłownik
Informacje o sołectwie Jodłownik. Dane statystyczne, statuty, dane kontaktowe
Więcej...Gminne święto plonów już po raz kolejny przyciągnęło tłumy mieszkańców z całej gminy Dzierżoniów. W tym roku centrum radosnej biesiady dożynkowej były Włóki...
W niedzielę 28 sierpnia na obchody tego najważniejszego rolniczego święta przybyli reprezentanci gminnych sołectw i okolicznych miejscowości, grupy wieńcowe, władze sąsiednich gmin oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycił nas także Petr Helekal - starosta z zaprzyjaźnionej czeskiej gminy Dolni Cermna.
Dożynki Gminy Dzierżoniów rozpoczęły się uroczystą mszą świętą dziękczynną w kościele w Tuszynie. Po mszy barwny korowód dożynkowy prowadzony przez góralską Kapelę Janicki oraz starostów dożynek - Iwonę Kasztelan i Adama Adamka przeszedł na plac sportowo-rekreacyjny we Włókach. To właśnie tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe.
Po odśpiewaniu hymnu gminy starostowie dożynek wraz z delegacjami wieńcowymi przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki chleb dożynkowy i kosze z darami. Poszczególne delegacje zaprezentowały również przygotowane przez siebie wieńce.
Po przemówieniu wójta mieszkańcy Włók zaprezentowali wyjątkowy obrzęd chlebowy. Następnie odbyło się tradycyjne misterium chleba. Władze gminy, starostowie dożynek oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z licznie zgromadzoną publicznością.
Goście dożynek mogli również obejrzeć przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy rękodzieła ludowego i produktów lokalnych, stoisko promocyjne prowadzone przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta oraz stoiska wspierających nas instytucji.
W czasie radosnej biesiady dożynkowej publiczność bawiła się przy występach zespołów: Macieje, Uciechowianki, Katarzynki, Con-Moto, Pojana, Cord, góralskiej Kapeli Janicki i wokalistek ze Spółdzielczego Centrum Kultury w Bielawie.
Uczestnicy dożynek włączyli się także w ogólnopolską akcję "Narodowego Czytania 2016". Fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza wspólnie z Salonikiem Kobiet Ambitnych z Ostroszowic odczytał wójt Marek Chmielewski.
Gwiazdą tegorocznego święta plonów był zespół "Lejdis bez gentlemen". Wokalistki porwały publiczność swoją charyzmą, wielką energią oraz ponadczasowymi i znanymi wszystkim przebojami.
W niepowtarzalny klimat imprezy wpisał się także efektowny spektakl ognia w wykonaniu grupy JumpFire. Zabawę tradycyjnie zakończyła trwająca do późnych godzin nocnych dyskoteka.
Serdeczne podziękowania składamy sołtysom, delegacjom wieńcowym oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego święta plonów, a szczególnie: sołtysowi Włók Marcinowi Piętowi, Radzie Sołeckiej Włók, Kołu Gospodyń Wiejskich "Niezapominajki", służbom mundurowym, Ochotniczej Straży Pożarnej z Tuszyna oraz przedstawicielom Stowarzyszenia na Rzecz Remontu i Renowacji Zabytkowego Sanktuarium w Kiełczynie.
Galeria oraz pełny artykuł pod linkiem ---> http://www.ug.dzierzoniow.pl/aktualnosci/3208.html